Reflü Güncel

Bir reflü hastası kendisini en çok etkileyen gıdaları belirleyip olası olduğunca diyetinden çıkarmalıdır. Yediğimiz gıdanın ne olduğunun yanı sıra yediğimiz miktar, yediğimiz zaman ve yanında tükettiklerimiz, bu gıdaların etkisini değiştirecektir.
 • Uyku bozuklukları ve reflü

  Araştırmalar uyku bozukluğu olan kişilerin yaklaşık % 15 ila % 30 unda tanısı konulmamış reflü hastalığının sorumlu olduğunu ,reflü tedavi edilmeden kullanılan uyku ilaçlarının ise olayı maskelediklerinden reflü komplikasyonlarını ve yemek borusunda oluşan hasarı artırdıklarını gösteriyor.
 • Uzun süreli ilaç kullanımı reflü hastalarında kanser riskini artırıyor

  Archives of Surgery dergisinde yayımlanan bir çalışma uzun süreli ilaç kullanan reflü hastalarında kanser oluşma riskinin arttığını gösteriyor.
 • Reflü Diyeti

  Reflüyü hastaları yakınma oluşmaması için birçok gıdayı tüketemez ve yaşam koşullarında ciddi değişiklik yapmak durumunda kalırlar. Buna rağmen reflü hastalarının güvenle tüketebilecekleri gıdalardan oluşan reflü diyetinde hemen her gruptan gıdalar var.
 • Uzun süreli asit baskılayıcı kullanımı kemik erimesini artırıyor

  Süreğen reflüde uzun süreli asit baskılayıcı ( PPİ) kullanmının kemik erimesi ve kırık riskini belirgin şekilde artırdığı açıklandı.
 • "Barrett gelişiminde asıl etken asit değil safra"

  "Annals of Surgery" cerrahi dergisinde yayınlanan yeni çalışma süreğen reflüde korkulan bir komplikasyon olan Barrett yemek borusu gelişiminde asıl etkili nedenin asit değil safra reflüsü olduğunu ortaya koyuyor.
 • İlaç kullanan hastalarda kanser riski daha fazla!

  Archives of Surgery: İlaç tedavisi kullanan ve reflü belirtilerini çok az ya da hiç hissetmeyen reflü hastalarında yemek borusu kanseri riskinin en yüksek olduğunu ortaya koyuyor.
 • Gece reflüsü uyku kalitesini belirgin şekilde bozabiliyor

  Gece reflüsü uyku kalitesini belirgin şekilde bozabiliyor. Bu uyku bozuklukları gece uyanma, uykuya dalamama ve genel olarak dinlenmemiş olarak uyanma şeklinde görülüyor.
 • Öksürük ve reflü atakları arasındaki bağlantı ortaya kondu

  Yeni geliştirilen bir ses kayıt sistemi öksürük ve reflü atakları arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor. Kuru öksürük ya da gıcık öksürüğü olarak adlandırılan öksürüğün reflü ile ilintisi uzun süredir biliniyor.
 • Kahve tiryakilerine müjdeli haber

  Avrupa'da üretim yapan büyük bir gıda firması Avrupa Patent Enstitüsü'ne yaptığı başvuruda bu soruya yanıt bulduğunu ve reflüye yol açmayan kahve üreteceğini öne sürüyor.
 • Uyku apnesi hastalarında reflü riski yüksek

  Uyku apnesi (uykuda geçici nefes durması) hastalarında mide barsak sistemi ile ilgili hastalıkların çok sık olduğu açıklandı. Uyku apnesi olan hastaların yüzde 83.3'ünde gastroskopide ek hastalığa rastlandı.
 • Barrett ösofagus tedavisi yemek borusu kanseri riskini azaltıyor

  Barrett ösofagus (yemek borusunda süreğen reflüye bağlı hücresel değişim) sağaltımı (tedavisi) yemek borusu kanseri riskini azaltıyor.
 • Reflüde Yanlış Bilinenler

  Reflü hastalığı çok değişik belirtiler verebildiği ve birçok kişiyi etkilediğinden bu hastalığın nedeni ve tedavisi ile birçok yanlış inanış var.
 • Reflü Tedavisinde Yeni Yöntem

  Titanyumdan yapılan ve mıknatıs özelliği olan metal topçuklardan oluşan Linx yöntemi reflü cerrahisinde yeni bir seçenek olarak uygulanmaya başlandı.
 • Reflü Cerrahisinde Elektriksel Uyarı Yöntemi

  Toplumda görülme sıklığı giderek artan reflü hastalığında cerrahi ve cerrahi dışı birçok yöntem araştırılıyor.LES- EST olarak adlandırılan yemek borusu alt büzücü kasının elektriksel uyarı yöntemi bunların en yenilerinden.
 • Reflüye bağlı yemek borusu kanseri riskini azaltan önlemler

  Süreğen reflüde oluşan Barrett ösofagus içerdiği hücresel değişim nedeni ile yemek borusu kanseri riski taşıyor. Barrett'e bağlı yemek borusu kanseri her yıl ABD'de 10 bin insanı etkiliyor ve en hızlı artış gösteren kanser türü. Alınabilecek bazı önlemler bu riski azaltabiliyor.
 • Asit Baskılayıcı İlaçlar Kalp Hastalığına Yol Açabiliyor

  Asit baskılayıcı ilaçlar gastrit ,ülser ve reflü tedavisinde çok yaygın olarak kullanılıyor.ABD Houston şehrindeki Methodist hastanesi DeBakey Kalp merkezi uzmanlarının yaptığı çalışma bu ilaçların kalp hastalığına ve kalp krizine yol açabileceğini ortaya koyuyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyattan önce yaşam kalitem çok kötüydü.Uykularım düzensizdi.Her yemekten sonra rahatsız oluyordum,yanma geğirme oluyordu.Ameliyat sonrası bu şikayetlerim geçti.Yemeklerden sonra rahatım,huzurla yemek yiyorum.Bugün Barrett kontrolü için geldim.Ameliyat olalı 6 ay oldu ve yavaş yemeyi öğrenerek 15 kilo verdim.Teşekkür ederim.
Ayşegül Barış - 47, İstanbul