Reflü Cerrahisinde Elektriksel Uyarı Yöntemi

Amerikan Gastroenteroloji Kolejinin 2012 kongresinde sunulan sonuçlar LES-EST ( yemek borusu alt büzücü kasının elektriksel uyarısı ) yönteminin erlken dönemde reflü hastalarında yaralı olduğunu ortaya koyuyor.

Mayo Klinik gastroenterolojik fizyoloji ve mitilite program yöneticisi Dr.Michael Crowell mide asitinin midede olmasının fizyolojik bir gereksinim olduğunu ve bu yüzden süreğen reflü hastalarında bu asiti yok eden ileçların kullanımı yerine daha kalıcı ve insan doğasına uygun yöntem arayışında olduklarını belirtiyor.

Araştırmacılar en az bir yıldır reflü yakınması olan ve ilaca en azından bir miktar cevap veren hastalarda laparoskopik yöntemle yemek borusu alt büzücü kasına elektrik uyarısı veren elektrotları yerşetirerek bir çalışma yapmışlar.EndoStim adı verilen ve Hollandalı bir şirket tarafından üretilen cihaz 12 ay boyunca denenmiş.Büzücü kasa 20 Hertz ,220 mus,3 ila 8 mAmp uyarı ile büzücü kasın kapanması için uyarı verilmiş.

Elde edilen erken dönem sonuçlarda hastaların yaşam kalitesi skorlarında belirgin iyileşme ,% 77 sinde ise asit ölçümlerinde normalleşme sağlanmış.1 hasta dışında çalışmadaki diğer tüm hastalar ilaçlarını bırakabilmişler.

Dr.Crowell erken dönem sonuçların umut verici olduğunu ancak yöntemin yinede cerrahi bir yöntem olduğu ,hastaların bir akü benzeri cihaz taşıma zorunluluğu olduklarınıbelirtiyor ve başarının altın standart olan Laparoskopik Nissen ameliyatı ile uzun dönemde karşılaştırılması gerekeceğini belirtiyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Yaklaşık 1 sene öncesinden beri mide şikayetlerim ve rahatsızlığım vardı.Genel olarak yemek yedikten sonra yemeğin geri gelmesi ,mide yanması ve bundan dolayı ses tellerimde hasar ve nodül oluşmuştu. Derdime çare ararken internette Levent beyi bulduk.Hocamız bizimle çok ilgilendi,araştırma yapıldı ve operasyona karar verdik.Reflü ameliyatımı olduktan sonra ilk 15 gün biraz sıkıntılı geçti.Bunları Levent hocamla paylaştım.Tavsiyelerine harfiyen uydum.1 ay sonra çok daha iyi oldum.2. ayda eski rahatsızlıklarımın hiçbiri kalmadı.14 kilo verdim.Çok rahat hissediyorum.Bu vesile ile bana şifa veren Levent Hocam ve ekibine teşekkür ederim.
Ayşegül Barış - 47, Kocaeli