Reflü Nedir?

Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır.
 • Barrett Ösafagus – Kanser İlişkisi

  Reflünün uzun dönemde en korkulan komplikasyonu yemek borusu kanseri riskidir. Batı toplumlarında son 30 yılda en hızlı artış gösteren kanser türü olan yemek borusu kanseri, çoğu kez reflünün yol açtığı hücresel değişim tarafından tetiklenmektedir.
 • Kelepçe Mekanizması

  Yemek borusunun alt ucunda, mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır. Kelepçe mekanizması, mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını kasların bir kelepçe gibi sıkılmasıyla engeller.
 • Kapak Mekanizması

  Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır. Kapak mekanizması, mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını kasların bir kapak gibi kapanmasıyla engeller.
 • Reflü Şikayetleri Nelerdir?

  Reflü ile ilgili en sık dile getirilen şikayet mide yanmasıdır. Yanı sıra göğüste yanma ve ekşime, ağıza gelen acı bir tat, ağız kokusu, özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik hissedilebilmektedir.
 • Barrx Nedir?

  BARRX, süreğen (kronik) reflünün en endişe duyulan sonuçlarından 'Barrett ösofagus'un sağaltımında (tedavisinde) kullanılan endoskopik bir yöntemdir.
 • Mide Yanması Ve Göğüs Ağrısı

  Yanma ya da göğüste yanma, reflüde en sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Göğüs kafesinin bitiminde, daha yukarıda ve hatta boğazda hissedilebilir. Bazı hastalar bu şikayeti ‘ kulağıma kadar yanma’ şeklinde tanımlarlar.
 • Gastrit ve Reflü

  Belirtileri zaman zaman karışsa da, GÖRH ve gastrit birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuar (iltihabi-yangısal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir infeksiyona ya da tahrişe bağlı olarak gelişebilir.
 • Alkol - Sigara ve Reflü

  Sigara ve tütün ürünleri kullanımı iki mekanizma ile reflüde artmaya neden olur. Alt ösafagus sfinkterinin işlev bozukluğu reflü oluşumunda çok önemli bir faktördür. Kas mekanizmasının kapanma basıncını düşürmekte ve fonksiyonunu bozabilmektedir.
 • Mide Kanaması ve Reflü

  Yemek borusundaki kanamanın nedeniyse karaciğer hastalıklarında oluşan varisler ya da çoğu kez reflü nedeniyle oluşmuş hücresel hasar ve/veya ülserlerdir.
 • Mide Kanseri ve Reflü

  Yaygın kanının tersine, reflü ve mide kanseri arasında nedensel bir ilişki yoktur. Kronik reflünün neden olduğu hücresel değişimler zamanında ve kalıcı şekilde tedavi edilmediği durumda, yemek borusu kanseri riskini arttırır.
 • Mide Ağrısı ve Reflü

  Mide ağrısı günümüzde doktora başvurma nedenlerinin başında gelir. Reflü, temelde mideyle değil, diyafram ve yemek borusuyla ilintili bir hastalıktır. Ancak mide ağrısı reflü hastalarında çok sık dile getirilen bir yakınmadır.
 • Obezite ve Reflü

  Obez kişilerde yemek borusundaki hareket bozuklukları normal kişilere oranla çok daha fazla görülmektedir. Yemek borusu hareketindeki bozukluklar reflü oluşumuna direkt neden olabilmektedir.
 • Mide Bulantısı ve Reflü

  Mide bulantısı mideyle ilintili reflü, gastrit gibi sorunların işaretçisi olabileceği gibi; nörolojik hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ürolojik infeksiyonlar, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalıkla da bağlantılıdır.
 • Reflü Belirtileri

  Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür.
 • Çocuklarda Reflü

  Reflü yaşamın ilk 3 ayındaki bebeklerin yarısından fazlasında rastlanılan bir durumdur. Bebek büyüdükçe ve mide kapak düzeneğini oluşturan yapılar geliştikçe reflü belirtileri giderek yok olur ve 12-18 ay sonunda nadiren devam eder.
 • Reflü tanı ve tedavi merkezi

  Reflü tanı ve tedavi merkezi
  Op. Dr. Levent Eminoğlu ve ekibince oluşturulan reflü merkezi 16. yılında Türkiye'nin en geniş tedavi seçeneği sunan referans merkezi. 16 yılda yurtiçi ve yurtdışından 11000'den fazla hastaya tanı ve 2600'nin üzerinde hastaya reflü cerrahisi uygulandı.
 • Dünyadaki ilk Robotik SİLS Reflü Ameliyatı

  Dünyadaki ilk Robotik SİLS Reflü Ameliyatı
  Dünyada ilk tek delikten robotik reflü ameliyatı 2011 Nisan'da, Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi'nde Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından yapıldı. Ameliyatın ilk olduğu Da Vinci üretici firması İntuitive tarafından da onaylandı.
 • Türkiye'de ilk Plicator uygulaması

  Türkiye'de ilk Plicator uygulaması
  Endoskopik yolla ameliyatsız mide kapağı onarımı Türkiye'de ilk kez Op. Dr. Levent Eminoğlu taraından uygulandı. Bilinçli rahatlama altında genel anesteziye gerek kalmaksızın yapılan işlem sonrasında 2 saat dinlenen hastalar taburcu edildi.
 • Türkiye'de ilk Barrx uygulaması

   Türkiye'de ilk Barrx uygulaması
  Endoskopik olarak yapılan Barrett ösofagus tedavileri içinde uluslararası tıp yazınında en çok kabul gören yöntem olan BARRX uygulaması Türkiyede ilk kez Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından uygulandı.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat sonrası en zorlandığım şey yavaş yemeyi öğrenmek oldu.Ama bu sayede 4 kilo verdim.Bu yüzden ayrıca mutluyum.Önceki mide ağrısı sırta vuran ağrılar geçti.Uykum düzeldi.Daha dinç uyanmaya başladım.
H.Serpil Alır - 47, İstanbul