Alkol - Sigara ve Reflü

Sigara ve tütün ürünleri kullanımı iki mekanizma ile reflüde artmaya neden olur. Alt ösafagus sfinkterinin işlev bozukluğu (kapatıcı mekanizma) reflü oluşumunda çok önemli bir faktördür. Sigara ve tütün ürünleri, bu kas mekanizmasının kapanma basıncını düşürmekte ve fonksiyonunu bozabilmektedir. Diğer bir etki ise mide asit miktarını artırmasıdır. Her ikisi bir arada görüldüğünde reflü oluşumu kolaylık kazanır.

Alkol, özellikle de mayalı içecekler (bira ve kırmızı şarap) reflüyü artırıcı etki gösterir. Alkol mide boşalımını geçiktirmekte, mide içi basıncının uzun süre yüksek kalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda alt ösafagus sfinkterinin (kapatıcı kasının) basıncını düşürerek reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

2013 de sürekli hale gelen kramp tarzında mide ağrıları göğüste ağrı neden ile tetkikler yapılmıştı.Sonuçta mide fıtığı ve reflü tanısı ile laparoskopik ameliyat oldum.1 haftalık bir diyetten sonra yavaş yavaş normal diyetime döndüm.Karın ağrıları ve göğüsteki sıkışma sona erdi.Ameliyat sonrası kontrolde sorunun çözüldüğünü gördük.Tüm süreç için Şifa hastanesi çalışanlarına ve Dr.Levent beye çok teşekkür ederim.
Tolga Angıner - 37, İstanbul