Alkol - Sigara ve Reflü

Sigara ve tütün ürünleri kullanımı iki mekanizma ile reflüde artmaya neden olur. Alt ösafagus sfinkterinin işlev bozukluğu (kapatıcı mekanizma) reflü oluşumunda çok önemli bir faktördür. Sigara ve tütün ürünleri, bu kas mekanizmasının kapanma basıncını düşürmekte ve fonksiyonunu bozabilmektedir. Diğer bir etki ise mide asit miktarını artırmasıdır. Her ikisi bir arada görüldüğünde reflü oluşumu kolaylık kazanır.

Alkol, özellikle de mayalı içecekler (bira ve kırmızı şarap) reflüyü artırıcı etki gösterir. Alkol mide boşalımını geçiktirmekte, mide içi basıncının uzun süre yüksek kalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda alt ösafagus sfinkterinin (kapatıcı kasının) basıncını düşürerek reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi kusma ve karın ağrısı geğirme şikayetlerim vardı.Adanada endoskopide fıtık çıkmıştı ama ameliyat önerilmedi.Uzun süre sonra Dr.Levent beye ulaştım.Şikayetlerimi dile getirdim.Endoskopi yapıldı,bunun beraberinde reflüyü takip etmek için kapsül yerleştirildi.Değerler yüksek çıkınca Levent bey ameliyata karar verdi.Ameliyat sonrası reflüyü ve midemi unuttum artık.Tüm şikayetlerim ortadan kalkmıştır.
Fatma Karakoyun - 48, Adana