Alkol - Sigara ve Reflü

Sigara ve tütün ürünleri kullanımı iki mekanizma ile reflüde artmaya neden olur. Alt ösafagus sfinkterinin işlev bozukluğu (kapatıcı mekanizma) reflü oluşumunda çok önemli bir faktördür. Sigara ve tütün ürünleri, bu kas mekanizmasının kapanma basıncını düşürmekte ve fonksiyonunu bozabilmektedir. Diğer bir etki ise mide asit miktarını artırmasıdır. Her ikisi bir arada görüldüğünde reflü oluşumu kolaylık kazanır.

Alkol, özellikle de mayalı içecekler (bira ve kırmızı şarap) reflüyü artırıcı etki gösterir. Alkol mide boşalımını geçiktirmekte, mide içi basıncının uzun süre yüksek kalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda alt ösafagus sfinkterinin (kapatıcı kasının) basıncını düşürerek reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

08.05.2012 kapalı ameliyatım öncesinde reflü şikayetlerim yediklerimin ağzıma geri gelmesi,sürekli gaz,midemde göğsüme çıkan yanmaydı.Ameliyat sonrasında yanma ve geri gelme tamamen bitti.İyi çiğnemem gerekiyor.Takılmalar azalıyor.Şimdi 2. ayda reflü yakınmalarım kalmadı.Teşekkür ederim.
Özden Turan - 26, İstanbul