Alkol - Sigara ve Reflü

Sigara ve tütün ürünleri kullanımı iki mekanizma ile reflüde artmaya neden olur. Alt ösafagus sfinkterinin işlev bozukluğu (kapatıcı mekanizma) reflü oluşumunda çok önemli bir faktördür. Sigara ve tütün ürünleri, bu kas mekanizmasının kapanma basıncını düşürmekte ve fonksiyonunu bozabilmektedir. Diğer bir etki ise mide asit miktarını artırmasıdır. Her ikisi bir arada görüldüğünde reflü oluşumu kolaylık kazanır.

Alkol, özellikle de mayalı içecekler (bira ve kırmızı şarap) reflüyü artırıcı etki gösterir. Alkol mide boşalımını geçiktirmekte, mide içi basıncının uzun süre yüksek kalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda alt ösafagus sfinkterinin (kapatıcı kasının) basıncını düşürerek reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesinde mideden asit kaçması nedeni ile yemek borusundan boğazıma doğru yanmalar oluyordu.Bazen bu yanmaları genzimde hatta burnumda hissediyordum.Ayrıca midede yanma ekşime ,şişkinlik ve hazımsızlık şikayetlerim vardı.İlaçla biraz rahatlıyordum ama geçmiyordu.İki ay önce Dr.Levent beye başvurdum.Yapılan tetkiklerde mide fıtığı olduğu ve bu yüzden ilaçla geçmediği ortaya çıktı.Hemen karar verip ameliyatımı oldum.Şu an ameliyat öncesi yakınmalarımın hepsinden kurtuldum.Hiç yanmam ekşimem kalmadı. Bu nedenle başta Dr.Levent bey olmak üzere tüm ekibine teşekkür ederim.
Zeynep Sermin Ölçer - 33, İstanbul