Asit baskılayıcı ilaçlar böbrek hasarına yol açabilir

2013 yılında 15 milyon Amerikan vatandaşına asit baskılayıcı ( PPİ )reçete edilmiş.Ancak bu ilaçların reçetesizde alınabildiği düşünüldüğünde bu sayının çok daha fazla olabileceği düşünülüyor.Bu sınof ilaçların güvenilirliğini ortaya koymak için VA Saint Louis Sağlık Sistemi Klinik Epidemiyoloji merkezi ve Washington Üniversitesinde ulusal emekliler veritabanında  yapılan araştırmada uzun süreli proton pompası inhibitörü kullanan hastalarda böbrek hastalığı gelişme riskinin % 28 ,böbrek yetmezliği gelişme riskinin ise % 96 arttığını ortaya koymuş.Ayrıvca araştırma kullanım süresi ile böbrek hastalığı gelişme riskinin doğrudan ilişkili olduğunu ,ne kadar uzun süre kullanım olursa riskin de o oranda arttığını ortaya koyuyor.Araştırmacılardan Dr.AL Aly PPİ kullanımının olası olan en kısa süre ile sınırlandırılması gerektiğini bu sonuçların çok net ortaya koyduğunu belirtiyor.

Y.Xie,B.Bowe,T.Li,H.Xian,S.Blasubramanian,Z.Al-Aly Proton Pomp İnhibitors and Risk of İncident CKD and Progression to ESRD. Journal of the American Society of Nephrology,2016 DOI 10.1681/ASN.2015121377

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi çok fazla mide yanması, yemek sonrası şişkinlik sürekli geğirme hissi ve sonunda oluşan öksürük çok ciddi anlamda günlük yaşantımı çok kötü etkiliyordu. Özellikle yanma ve öksürük çok ciddi anlamda üst seviyede idi. Ameliyat sonrası tüm şikayetlerimden kurtuldum. Artık her şeyi yiyebiliyorum ve biliyorum. Kısıtlamalardan kurtuldum. İkinci baharımı yaşıyorum diyebilirim. Her şey için teşekkür ederim.
Murat Ayrılar - 33, İstanbul