Gastrit ve Reflü

Belirtileri zaman zaman karışsa da, GÖRH ve gastrit birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuar (iltihabi-yangısal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir infeksiyona (Helicobakter Pylori) ya da tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Aşırı stresin neden olduğu yüksek asit salınımı nedeniyle baharatlı yiyecekler, alkol, kronik sigara kullanımı nonbakteriyel gastrite neden olabilir.

Helicobakter Pyloriye bağlı gastrit, midenin hangi bölümünde tutunduğuna bağlı olarak uzun dönemde mide kanseri oluşturması riski nedeniyle son yıllarda çok önem kazanmıştır. Ülkemizde yaklaşık %60 Helicobakter Pylori pozitifliği olduğu öngörülmektedir. 1 ya da 2 haftalık antibiyotik kullanımıyla sağıltım olasıdır. Özellikle midenin üst bölümlerini tutan Helicobakter Pylori infeksiyonuna bağlı gastritte, asit salgısının azalması ve bakteriyel infeksiyonun oluşturduğu amonyak PPİ’nin ( Proton Pompa İnhibitörleri) asit baskılayıcı etkisini arttırması, GÖRH etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu hastalarda Helicobakter Pylori tedavisi sonrasında reflü belirtilerinde artış saptanmıştır. Dolayısıyla bir çok yayında da gösterildiği gibi Helicobakter Pylori gastridi sağıltımıyla reflü semptomları arasında çoğu kez ters ilişki vardır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Yaklaşık 1 sene öncesinden beri mide şikayetlerim ve rahatsızlığım vardı.Genel olarak yemek yedikten sonra yemeğin geri gelmesi ,mide yanması ve bundan dolayı ses tellerimde hasar ve nodül oluşmuştu. Derdime çare ararken internette Levent beyi bulduk.Hocamız bizimle çok ilgilendi,araştırma yapıldı ve operasyona karar verdik.Reflü ameliyatımı olduktan sonra ilk 15 gün biraz sıkıntılı geçti.Bunları Levent hocamla paylaştım.Tavsiyelerine harfiyen uydum.1 ay sonra çok daha iyi oldum.2. ayda eski rahatsızlıklarımın hiçbiri kalmadı.14 kilo verdim.Çok rahat hissediyorum.Bu vesile ile bana şifa veren Levent Hocam ve ekibine teşekkür ederim.
Ayşegül Barış - 47, Kocaeli