Gastrit ve Reflü

Belirtileri zaman zaman karışsa da, GÖRH ve gastrit birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuar (iltihabi-yangısal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir infeksiyona (Helicobakter Pylori) ya da tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Aşırı stresin neden olduğu yüksek asit salınımı nedeniyle baharatlı yiyecekler, alkol, kronik sigara kullanımı nonbakteriyel gastrite neden olabilir.

Helicobakter Pyloriye bağlı gastrit, midenin hangi bölümünde tutunduğuna bağlı olarak uzun dönemde mide kanseri oluşturması riski nedeniyle son yıllarda çok önem kazanmıştır. Ülkemizde yaklaşık %60 Helicobakter Pylori pozitifliği olduğu öngörülmektedir. 1 ya da 2 haftalık antibiyotik kullanımıyla sağıltım olasıdır. Özellikle midenin üst bölümlerini tutan Helicobakter Pylori infeksiyonuna bağlı gastritte, asit salgısının azalması ve bakteriyel infeksiyonun oluşturduğu amonyak PPİ’nin ( Proton Pompa İnhibitörleri) asit baskılayıcı etkisini arttırması, GÖRH etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu hastalarda Helicobakter Pylori tedavisi sonrasında reflü belirtilerinde artış saptanmıştır. Dolayısıyla bir çok yayında da gösterildiği gibi Helicobakter Pylori gastridi sağıltımıyla reflü semptomları arasında çoğu kez ters ilişki vardır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Uzun yıllar boyunca hayat kalitemi önemli ölçüde düşüren reflü rahatsızlığım bulunuyordu.Hergün yanma ve öksürük şikayetim oluyordu.Sürekli ilaç kullanmaktan kurtulmak ve hastalığımın daha da ilerlemesini durdurmak için Dr.Levent beye ameliyat olmaya karar verdim.Ameliyattan sonra birkaç gün omuz ağrım oldu.Bir süre şişkinlik oldu.İkinci hafta da hiçbir şikayetim kalmadı.Bugün geçmişte beni çok rahatsız eden şikayetlerimden kurtuldum.Hastalığımın tedavisinde Dr.Levent beyin tecrübesi ve alakasının payı büyük.Dr.Levent bey in nezninde tüm ekibine teşekkür ederim.
Volkan Yaşarlar - 34, İstanbul