Gastrit ve Reflü

Belirtileri zaman zaman karışsa da, GÖRH ve gastrit birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuar (iltihabi-yangısal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir infeksiyona (Helicobakter Pylori) ya da tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Aşırı stresin neden olduğu yüksek asit salınımı nedeniyle baharatlı yiyecekler, alkol, kronik sigara kullanımı nonbakteriyel gastrite neden olabilir.

Helicobakter Pyloriye bağlı gastrit, midenin hangi bölümünde tutunduğuna bağlı olarak uzun dönemde mide kanseri oluşturması riski nedeniyle son yıllarda çok önem kazanmıştır. Ülkemizde yaklaşık %60 Helicobakter Pylori pozitifliği olduğu öngörülmektedir. 1 ya da 2 haftalık antibiyotik kullanımıyla sağıltım olasıdır. Özellikle midenin üst bölümlerini tutan Helicobakter Pylori infeksiyonuna bağlı gastritte, asit salgısının azalması ve bakteriyel infeksiyonun oluşturduğu amonyak PPİ’nin ( Proton Pompa İnhibitörleri) asit baskılayıcı etkisini arttırması, GÖRH etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu hastalarda Helicobakter Pylori tedavisi sonrasında reflü belirtilerinde artış saptanmıştır. Dolayısıyla bir çok yayında da gösterildiği gibi Helicobakter Pylori gastridi sağıltımıyla reflü semptomları arasında çoğu kez ters ilişki vardır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi sık sık karın ağrısı karın şişliği mide yanması ,öksürük şikayetlerim oluyordu.Karınn ağrısı ile karnım çok şişiyordu ve bu beni çok rahatsız ediyordu.Bu şikayetlere Levent beye muayene oldum.Safra kesemde sorun çıkmadı.Endoskopi ve diğer testlerde mide fıtığına bağlı yüksek asit kaçışı saptandı ve ameliyat önerildi.Hemen ameliyat oldum .İyiki de olmuşum.Ne mide yanmam ne şişliğim kaldı.Ameliyat sonrası 2. aydayım ve eskiye oranla tamamen iyileştim diyebilirim.Tüm Kadıköy Şifa personeline,benimle yakından ilgilenen hemşirelere ve özelliklede doktorum Levent beye çok ama çok teşekkür ederim.
Canan Mete - 43, İstanbul