Gastrit ve Reflü

Belirtileri zaman zaman karışsa da, GÖRH ve gastrit birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuar (iltihabi-yangısal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir infeksiyona (Helicobakter Pylori) ya da tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Aşırı stresin neden olduğu yüksek asit salınımı nedeniyle baharatlı yiyecekler, alkol, kronik sigara kullanımı nonbakteriyel gastrite neden olabilir.

Helicobakter Pyloriye bağlı gastrit, midenin hangi bölümünde tutunduğuna bağlı olarak uzun dönemde mide kanseri oluşturması riski nedeniyle son yıllarda çok önem kazanmıştır. Ülkemizde yaklaşık %60 Helicobakter Pylori pozitifliği olduğu öngörülmektedir. 1 ya da 2 haftalık antibiyotik kullanımıyla sağıltım olasıdır. Özellikle midenin üst bölümlerini tutan Helicobakter Pylori infeksiyonuna bağlı gastritte, asit salgısının azalması ve bakteriyel infeksiyonun oluşturduğu amonyak PPİ’nin ( Proton Pompa İnhibitörleri) asit baskılayıcı etkisini arttırması, GÖRH etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu hastalarda Helicobakter Pylori tedavisi sonrasında reflü belirtilerinde artış saptanmıştır. Dolayısıyla bir çok yayında da gösterildiği gibi Helicobakter Pylori gastridi sağıltımıyla reflü semptomları arasında çoğu kez ters ilişki vardır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Kendimi bildim bileli mide sorunlarım vardı.Yanma, acı su gelmesi oluyordu.Yıllar içinde ara ara doktorlara gittim hep ilaç ve diyet verdiler ama bir türlü geçmedi.Su içsem yanar hale geldiğinden yeniden doktora gitmek istedim.Reflü ameliyatını duymuş ve artık ister haldeyken araştırıp Levent beyin laparoskopi ameliyatlarını öğrendim.Kendisi ile görüştüm ve ihtiyacım olduğunu kendisi de onaylayınca ameliyat oldum. İlk günlerdeki ufak şikayetlerimden sonra artık ' mide sorunum ' kalmadı.Tamamen hayatımdan silinmiş vaziyette. Öncelikle cerrahım Levent beye bu yönteme verdiği emek ve bana yardımları için çok teşekkür ederim.
Ekrem Ayral - 46, Çanakkale