Mide Ağrısı ve Reflü

Mide ağrısı günümüzde doktora başvurma nedenlerinin başında gelir. Reflü, temelde mideyle değil, diyafram ve yemek borusuyla ilintili bir hastalıktır. Ancak mide ağrısı reflü hastalarında çok sık dile getirilen bir yakınmadır.

Reflüde mide ağrısının 3 kökeni vardır:
1. Eğer reflü mekanik kökenliyse, değişik boyutlarda olan mide fıtığından kaynaklanır. Mide fıtığı diyaframda bir açılma/yırtılma olarak tanımlanır. Bu durumda midenin, özellikle yemekten sonra, fıtık bölgesinde sıkışması mide ağrısı olarak algılanır. Mide ağrısıyla birlikte çarpıntı ve nefes yetmezliği hissi de yaşanabilir.

2. Reflünün yarattığı yemek borusu hasarı ve yangısal tepki hemen yemek borusu-mide bileşkesinde olduğundan bu yangı mide ağrısı olarak algılanabilir.

3. Reflü yakınması olan hastalarda bir çok kez gastrit ve/veya ülser de olabilir. Böyle bir durumda mide ağrısının kökenini tanımlamak için mutlaka gastroskopi yapılmalıdır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Uzun zamandan beri mide problemleri ile yaşıyorum.Birçok doktora gittim,birçok ilaç kullandım ama hep geçici oldu.Artık durumun beni sosyal yaşamdan uzaklaştırmaya başlamıştı.İnternet sitesini dolaşırken Dr.Levent Eminoğlu nun eğitimi,çalıştığı hastaneler yaptığı başarılı ameliyatları görünce içimde bir umut doğdu.Ben de eski sağlığıma kavuşmak istiyordum.Ve sonunda ameliyatımı başarılı bir şekilde Dr.Levent bey gerçekleştirdi.Yemeklerden sonra şişkinlik dışında hiçbir sıkıntım kalmadı.
Hakan Ustaoğlu - 38, Istanbul