Mide Ağrısı ve Reflü

Mide ağrısı günümüzde doktora başvurma nedenlerinin başında gelir. Reflü, temelde mideyle değil, diyafram ve yemek borusuyla ilintili bir hastalıktır. Ancak mide ağrısı reflü hastalarında çok sık dile getirilen bir yakınmadır.

Reflüde mide ağrısının 3 kökeni vardır:
1. Eğer reflü mekanik kökenliyse, değişik boyutlarda olan mide fıtığından kaynaklanır. Mide fıtığı diyaframda bir açılma/yırtılma olarak tanımlanır. Bu durumda midenin, özellikle yemekten sonra, fıtık bölgesinde sıkışması mide ağrısı olarak algılanır. Mide ağrısıyla birlikte çarpıntı ve nefes yetmezliği hissi de yaşanabilir.

2. Reflünün yarattığı yemek borusu hasarı ve yangısal tepki hemen yemek borusu-mide bileşkesinde olduğundan bu yangı mide ağrısı olarak algılanabilir.

3. Reflü yakınması olan hastalarda bir çok kez gastrit ve/veya ülser de olabilir. Böyle bir durumda mide ağrısının kökenini tanımlamak için mutlaka gastroskopi yapılmalıdır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Uzun yıllar boyunca hayat kalitemi önemli ölçüde düşüren reflü rahatsızlığım bulunuyordu.Hergün yanma ve öksürük şikayetim oluyordu.Sürekli ilaç kullanmaktan kurtulmak ve hastalığımın daha da ilerlemesini durdurmak için Dr.Levent beye ameliyat olmaya karar verdim.Ameliyattan sonra birkaç gün omuz ağrım oldu.Bir süre şişkinlik oldu.İkinci hafta da hiçbir şikayetim kalmadı.Bugün geçmişte beni çok rahatsız eden şikayetlerimden kurtuldum.Hastalığımın tedavisinde Dr.Levent beyin tecrübesi ve alakasının payı büyük.Dr.Levent bey in nezninde tüm ekibine teşekkür ederim.
Volkan Yaşarlar - 34, İstanbul