Mide Ağrısı ve Reflü

Mide ağrısı günümüzde doktora başvurma nedenlerinin başında gelir. Reflü, temelde mideyle değil, diyafram ve yemek borusuyla ilintili bir hastalıktır. Ancak mide ağrısı reflü hastalarında çok sık dile getirilen bir yakınmadır.

Reflüde mide ağrısının 3 kökeni vardır:
1. Eğer reflü mekanik kökenliyse, değişik boyutlarda olan mide fıtığından kaynaklanır. Mide fıtığı diyaframda bir açılma/yırtılma olarak tanımlanır. Bu durumda midenin, özellikle yemekten sonra, fıtık bölgesinde sıkışması mide ağrısı olarak algılanır. Mide ağrısıyla birlikte çarpıntı ve nefes yetmezliği hissi de yaşanabilir.

2. Reflünün yarattığı yemek borusu hasarı ve yangısal tepki hemen yemek borusu-mide bileşkesinde olduğundan bu yangı mide ağrısı olarak algılanabilir.

3. Reflü yakınması olan hastalarda bir çok kez gastrit ve/veya ülser de olabilir. Böyle bir durumda mide ağrısının kökenini tanımlamak için mutlaka gastroskopi yapılmalıdır.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

İleri reflü yakınmalarım nedeni ile Dr.Levent beye gittim.Endoskopi ve tetkikler sonucunda tüm tedavi olasılıklarını bana anlattı.Ameliyatın en iyi çözüm olacağına karar verdik.Ameliyat öncesı sonrası süreçleri detayları ile konuştuk.Ameliyatta sonra her yemek sonrası olan bulantı ,kusma hissi,ağızdaki acı tat ve yanma tamamı ile yok oldu.Sonrasında ne olacak diye düşünmeden keyifle yemek yiyorum .Ameliyat öncesi 98 kg den şimdi 85 e inmem de ekstrası oldu !
Serhat Şinik - 34, İstanbul