Mide Bulantısı ve Reflü

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtinin, doğrudan mideyle ilintili reflü, gastrit gibi sorunların işaretçisi olabileceği gibi; nörolojik hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ürolojik infeksiyonlar, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalıkla da bağlantılı olduğu bilinmektedir. Reflüde karşımıza çıkan mide bulantısıysa birkaç mekanizmayla oluşmaktadır.

Eğer reflü mide kapak mekanizmasındaki yapısal bir sorunla oluşuyorsa, mide içeriğinin - özellikle de yemek sonrasında ya da öne eğilme, ıkınma gibi mide içi basınca artırıcı hareketler sonrasında mide içeriğinin yemek borusuna çıkması bulantı ve öğürme yaratabilmektedir. Uzun süredir reflüsü olan hastalarda yemek borusu hücrelerinin uzun süre asit ve alkali (safralı) sıvıyla karşılaşmaları sonucunda oluşan aşırı duyarlılık (hipersensibilite) yemek sonrası her insanda olabilecek hastalık boyutunda olmayan küçük reflü ataklarının hem yanma hem de bulantı şeklinde algılanmasına yol açabilmektedir.

Özellikle sabahları gece boyunca devam eden reflünün ağızda bıraktığı acı tat ve yemek borusu hasarı bulantıyı tetikleyebilmektedir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Kendimi bildim bileli mide sorunlarım vardı.Yanma, acı su gelmesi oluyordu.Yıllar içinde ara ara doktorlara gittim hep ilaç ve diyet verdiler ama bir türlü geçmedi.Su içsem yanar hale geldiğinden yeniden doktora gitmek istedim.Reflü ameliyatını duymuş ve artık ister haldeyken araştırıp Levent beyin laparoskopi ameliyatlarını öğrendim.Kendisi ile görüştüm ve ihtiyacım olduğunu kendisi de onaylayınca ameliyat oldum. İlk günlerdeki ufak şikayetlerimden sonra artık ' mide sorunum ' kalmadı.Tamamen hayatımdan silinmiş vaziyette. Öncelikle cerrahım Levent beye bu yönteme verdiği emek ve bana yardımları için çok teşekkür ederim.
Ekrem Ayral - 46, Çanakkale