Mide Bulantısı ve Reflü

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtinin, doğrudan mideyle ilintili reflü, gastrit gibi sorunların işaretçisi olabileceği gibi; nörolojik hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ürolojik infeksiyonlar, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalıkla da bağlantılı olduğu bilinmektedir. Reflüde karşımıza çıkan mide bulantısıysa birkaç mekanizmayla oluşmaktadır.

Eğer reflü mide kapak mekanizmasındaki yapısal bir sorunla oluşuyorsa, mide içeriğinin - özellikle de yemek sonrasında ya da öne eğilme, ıkınma gibi mide içi basınca artırıcı hareketler sonrasında mide içeriğinin yemek borusuna çıkması bulantı ve öğürme yaratabilmektedir. Uzun süredir reflüsü olan hastalarda yemek borusu hücrelerinin uzun süre asit ve alkali (safralı) sıvıyla karşılaşmaları sonucunda oluşan aşırı duyarlılık (hipersensibilite) yemek sonrası her insanda olabilecek hastalık boyutunda olmayan küçük reflü ataklarının hem yanma hem de bulantı şeklinde algılanmasına yol açabilmektedir.

Özellikle sabahları gece boyunca devam eden reflünün ağızda bıraktığı acı tat ve yemek borusu hasarı bulantıyı tetikleyebilmektedir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi mide problemlerimden dolayı çok uykusuz ve kötü geceler geçirdim.Yemek yeme düzenim olmamasından dolayı bu da mide problemlerini etkiliyordu.Ameliyat sonrası hemen sonrasında bile çok rahatladım.Tabii ki verilen öğütlere Levent beyin tarifine bire bir uydum.Artık midemdeki tüm sorunlar geçti,rahat uyuyorum.Yediklerimden zevk alabiliyorum.Doktorumun ve Kadıköy şifanın sayesinde iyileştim.Huzurum yerine geldi.Emeği geçen herkese başta Levent beye çok teşekkür ederim.
Volkan Engin - 52, İstanbul