Mide Bulantısı ve Reflü

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtinin, doğrudan mideyle ilintili reflü, gastrit gibi sorunların işaretçisi olabileceği gibi; nörolojik hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ürolojik infeksiyonlar, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalıkla da bağlantılı olduğu bilinmektedir. Reflüde karşımıza çıkan mide bulantısıysa birkaç mekanizmayla oluşmaktadır.

Eğer reflü mide kapak mekanizmasındaki yapısal bir sorunla oluşuyorsa, mide içeriğinin - özellikle de yemek sonrasında ya da öne eğilme, ıkınma gibi mide içi basınca artırıcı hareketler sonrasında mide içeriğinin yemek borusuna çıkması bulantı ve öğürme yaratabilmektedir. Uzun süredir reflüsü olan hastalarda yemek borusu hücrelerinin uzun süre asit ve alkali (safralı) sıvıyla karşılaşmaları sonucunda oluşan aşırı duyarlılık (hipersensibilite) yemek sonrası her insanda olabilecek hastalık boyutunda olmayan küçük reflü ataklarının hem yanma hem de bulantı şeklinde algılanmasına yol açabilmektedir.

Özellikle sabahları gece boyunca devam eden reflünün ağızda bıraktığı acı tat ve yemek borusu hasarı bulantıyı tetikleyebilmektedir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyattan önce bulantı,boğazda takılma hissi,yutkunma zorluğu ses kısıklığı oluyordu.İlaç sektöründe çalışmama rağmen bir türlü geçmedi.Endoskopi sonrası mide fıtığına bağlı olduğu için geçmediği anlaşıldı.Ameliyattan önce çekindim.İnternetten ve tanıdığım hekimlerden araştırdım.Sonuç hep aynı çıktı: mide fıtığı ise ameliyat ,ameliyat ise de Dr.Levent Eminoğlu .Levent beye ameliyat olalı 1.5 ay oldu ve iyilşeme dönemini yaşıyorum.Mide bulantım bitti,boğazda takılma hissi yok oldu.Katıları dikkatli ve iyi çiğniyerek yiyorum.Ameliyat öncesinde ve sonrasında bana bütün aşamaları detaylı ve sabırla anlatan sonrasında da her sıkıntımda yardımcı olan doktorum Levent Eminoğluna teşekkürlerimi iletirim.
Sema AK - 33, Kocaeli