Mide Bulantısı ve Reflü

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtinin, doğrudan mideyle ilintili reflü, gastrit gibi sorunların işaretçisi olabileceği gibi; nörolojik hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ürolojik infeksiyonlar, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalıkla da bağlantılı olduğu bilinmektedir. Reflüde karşımıza çıkan mide bulantısıysa birkaç mekanizmayla oluşmaktadır.

Eğer reflü mide kapak mekanizmasındaki yapısal bir sorunla oluşuyorsa, mide içeriğinin - özellikle de yemek sonrasında ya da öne eğilme, ıkınma gibi mide içi basınca artırıcı hareketler sonrasında mide içeriğinin yemek borusuna çıkması bulantı ve öğürme yaratabilmektedir. Uzun süredir reflüsü olan hastalarda yemek borusu hücrelerinin uzun süre asit ve alkali (safralı) sıvıyla karşılaşmaları sonucunda oluşan aşırı duyarlılık (hipersensibilite) yemek sonrası her insanda olabilecek hastalık boyutunda olmayan küçük reflü ataklarının hem yanma hem de bulantı şeklinde algılanmasına yol açabilmektedir.

Özellikle sabahları gece boyunca devam eden reflünün ağızda bıraktığı acı tat ve yemek borusu hasarı bulantıyı tetikleyebilmektedir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat olmaya karar vermeden önce 4 yıldır ilaç kullanıyordum.İlaçlar artık daha az işe yaramaya başlamıştı.Midemde yemek borumda yanma ,şişkinlik sesli geğirme oluyordu.Bazen yemeklerin geri geldiğini hissediyordum.Yemek yedikten sonra hiç rahat olamıyordum.İlaçta artık işe yaramamaya başlayınca endoskopi için doktor Levent beye geldim.Endoskopi sonrası bana mide fıtığı olduğu için geçmeyen reflü olduğunu ve hikayemi dinledikten sonra da kalıcı tedavi için onarım yapmak gerektiğini anlattı. Ameliyat beni korkuttu ve birkaç ay düşündüm.Sonrasında ameliyata karar verdim.Süreç çok başarılı oldu.Hiç ciddi bir sıkıntı yaşamadım.Korktuğumdan daha kısa ve sorunsuz şekilde toparladım.İyi çiğnediğim için yutma zorluğum hiç olmadı.Yanma ve gıdaların geri gelmesi hemen geçti.Midemde hazımsızlık şikayeti kalmadı.Sanırım midem artık daha hızlı boşalıyor ve barsaklarımda daha iyi çalışıyor.Hergün tuvalete çıkmaya başladım.Artık acıktığımı hissediyorum.Hayat kalitem kesinlikle yükseldi.Doktoruma ve emeği geçenlere teşekkürler.
Bahar Bektaş Şit - 32, İstanbul