Mide Yanması Ve Göğüs Ağrısı

Yanma ya da göğüste yanma, reflüde en sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Göğüs kafesinin bitiminde, daha yukarıda ve hatta boğazda hissedilebilir. Bazı hastalar bu şikayeti ' kulağıma kadar yanma' şeklinde tanımlarlar. Tedaviden önce kardiyolojik ve/veya akciğerlerle ilgili herhangi bir sorun olmadığı mutlaka ortaya konmalıdır.

Reflüde oluşan yanma ve ağrının kaynağı, mide içeriğiyle temas eden yemek borusu hücrelerinde oluşan hasardır. Reflü, ne kadar uzun süreli ve ne kadar yukarı çıkıyorsa, yanma hissi de o oranda fazla algılanmaktadır.Bazı hastalarda ise yanma yalnızca boğazda duyumsanmakta göğüste yakınma oluşmamaktadır. Daha önceki reflü atakları, hücreyi daha duyarlı hale getirmekte (sensitizasyon) ve hem asit hem de alkali reflüsünde ağrı ve yanma algısının daha çok duyumsanmasına neden olmaktadır. Süreğen (Kronik) reflüde oluşan ve hücreler arasındaki sıkı bağların (tight junction) açılmasına neden olan yıkım, normalde hücrelerin altında olan algılayıcıların doğrudan asit ve alkali sıvıyla temas etmesine neden olmakta ve yanma/ağrı hissi oluşmaktadır. Yalnızca gaz çıkışının (geğirme) olduğu durumlarda asit buharına bağlı yanma algılanabilir.

Reflü sağıltımından ( tedavi) sonra, patolojik reflüsü olmayan hastalarda zaman zaman algılanan yanmanın uzun süreli hastalık nedeniyle oluşan aşırı duyarlılıktan (santral hipersensitivite) kaynaklandığı ve böyle bir durumda algının kaybolmasının uzun zaman aldığı bilinmektedir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Bundan 2.5 ay önce mide şikayetlerim için başvurmuştum.Midemde göğsümde yanma vardı.Öksürdükten,hapşurduktan sonra midem bulanıyordu.Yemek sonrası midemde taş var hissi oluyordu.Sabahları kalktığımda boğazımda yanma hissediyordum.Acı yağlı yediğimde strese girdiğimde bunlar daha da artıyordu.Levent beyin tetkikleri sonunda mide kapağımda sorun saptandı.Doktorumun detaylı açıklamaları ile ameliyat gerektiğini anladım ve hemen karar verip kısa sürede ameliyatımı oldum.Güzel bir ameliyattan sonra kısa sürede normal hayatıma döndüm.3. gün işteydim.Yakınmalarım nerdeyse tamamen yok oldu.Yaşam kalitemin artığını hissediyorum.Herşey için Levent beye ,değerli ekibine teşekkür ederim.
Dilara Demirsoy - 32, Tekirdağ