Obezite ve Reflü

Obezite (şişmanlık) ve reflü arasındaki ilişki pek çok bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. Obezite, özellikle de morbid obezitede (hastalık düzeyinde obezite) reflünün daha sık görülmesinin birkaç nedeni vardır:

1. Reflünün en sık rastlanılan nedeni olan mide fıtığı, obezite vakalarında normal kişilere göre çok daha fazla görülmektedir.

2. Karın içindeki aşırı yağlanma, karın içi boşluktaki basıncı arttırdığından (gebelik dönemine benzer şekilde) reflü oluşumu kolaylık kazanmaktadır.

3. Obezitenin oluşumunda nedensel etkisi olan beslenme bozuklukları reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Obez kişilerde yemek borusundaki hareket bozuklukları normal kişilere oranla çok daha fazla (yüzde 35 ile yüzde 40) görülmektedir. Yemek borusu hareketindeki bozukluklar reflü oluşumuna direkt neden olabilmektedir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyattan önce ne yesem ne içsem şişkinlik oluyordu.Midemde ekşime sırta bele vuran ağrı geğirme oluyordu.Kullandığım bir sürü ilaca rağmen yemek yemek istemez hale gelmiştim.Ameliyattan sonra yanma ekşime hiç kalmadı.Hızlı yürüyünce çabuk yorulma dışında çok iyiyim.Doktorum bana tüm süreçte çok destek oldu ve beni rahatlattı.Ellerine sağlık.Sağlıkla kalın.
Süheyla Han - 50, İstanbul