Reflü Belirtileri

Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.

Tipik Belirtiler
1) Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
2) Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
3) Geğirme, şişkinlik
4) Ağıza gıda artıkları gelmesi
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu

Atipik Belirtiler
1) Ses kısıklığı
2) Gıcık öksürüğü
3) Ağız kokusu
4) Çarpıntı, kalbe bası hissi
5) Nefes darlığı, nefes yetmezliği duygusu
6) Astım
7) Diş çürüğü
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit)
9) Hıçkırık
10) Süreğen sinüzit

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat olmaya karar vermeden önce 4 yıldır ilaç kullanıyordum.İlaçlar artık daha az işe yaramaya başlamıştı.Midemde yemek borumda yanma ,şişkinlik sesli geğirme oluyordu.Bazen yemeklerin geri geldiğini hissediyordum.Yemek yedikten sonra hiç rahat olamıyordum.İlaçta artık işe yaramamaya başlayınca endoskopi için doktor Levent beye geldim.Endoskopi sonrası bana mide fıtığı olduğu için geçmeyen reflü olduğunu ve hikayemi dinledikten sonra da kalıcı tedavi için onarım yapmak gerektiğini anlattı. Ameliyat beni korkuttu ve birkaç ay düşündüm.Sonrasında ameliyata karar verdim.Süreç çok başarılı oldu.Hiç ciddi bir sıkıntı yaşamadım.Korktuğumdan daha kısa ve sorunsuz şekilde toparladım.İyi çiğnediğim için yutma zorluğum hiç olmadı.Yanma ve gıdaların geri gelmesi hemen geçti.Midemde hazımsızlık şikayeti kalmadı.Sanırım midem artık daha hızlı boşalıyor ve barsaklarımda daha iyi çalışıyor.Hergün tuvalete çıkmaya başladım.Artık acıktığımı hissediyorum.Hayat kalitem kesinlikle yükseldi.Doktoruma ve emeği geçenlere teşekkürler.
Bahar Bektaş Şit - 32, İstanbul