Reflü Belirtileri

Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.

Tipik Belirtiler
1) Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
2) Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
3) Geğirme, şişkinlik
4) Ağıza gıda artıkları gelmesi
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu

Atipik Belirtiler
1) Ses kısıklığı
2) Gıcık öksürüğü
3) Ağız kokusu
4) Çarpıntı, kalbe bası hissi
5) Nefes darlığı, nefes yetmezliği duygusu
6) Astım
7) Diş çürüğü
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit)
9) Hıçkırık
10) Süreğen sinüzit

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

2010 yılında midemdeki ağrı ,şişlik ve gaz ve gece uykumdan ağzıma acı su gelmesi ile başlayan rahatsızlıklarım sonucu endoskopi yapılmaya karar verildi.Uzun araştırmalar sonucu bu konuda fazlası ile deneyimli olan Op.Dr.Levent Eminoğlu na ulaştık.Benimle ve rahatsızlığımla özenle ilgilendi.İlk görüşmede anatomik resimler üzerinde neyin ne olduğunu ve ne yapılması gerektiğini anlattı.Midemde 5 cm büyüklüğünde fıtık ve yemek borumda Barrett yani doku değişimi olduğu tanısı konuldu.Birçok araştırma ve işlem sonrası ameliyat kararı verildi.Laparoskopik fıtık ameliyatı oldum.Ameliyat sırası ve sonrası çok rahat geçti.Uzun sürmeden işime ve aktivitelerime geri döndüm.Sadece dikkat etmem gereken yağlı kızartma ,özellikle kola ve ağır baharatlardan kaçındım.Öğürmemeye dikkat etmeliyim.İyi çiğneyerek ve yavaş yemeye alıştım.Bu süreçte başta sn. hocam Levent Eminoğlu na ,asistanı Funda hanıma, endoskopideki güleryüzlü hemşirelerine ve ilgisi geçen tüm ekibe sonsuz teşekkür ediyorum.
Murat Balyemez - 38, İstanbul