Reflü Belirtileri

Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.

Tipik Belirtiler
1) Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
2) Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
3) Geğirme, şişkinlik
4) Ağıza gıda artıkları gelmesi
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu

Atipik Belirtiler
1) Ses kısıklığı
2) Gıcık öksürüğü
3) Ağız kokusu
4) Çarpıntı, kalbe bası hissi
5) Nefes darlığı, nefes yetmezliği duygusu
6) Astım
7) Diş çürüğü
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit)
9) Hıçkırık
10) Süreğen sinüzit

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

5 Yıldır reflü şikayetlerim vardı.Sürekli ilaç kullanmak durumundaydım.Son 1 yıldır artık ilaçla bile tam geçmiyordu.Ameliyat öncesi ve sonrası bilgilendirme ve ilgiden son derece memnun kaldım.Başarılı bir şekilde ameliyatımı gerçekleştiren Dr.Levent Eminoğlu na çok teşekkür ediyorum.Reflü şikayeti olanların boşuna zaman kaybetmemesini, tibbin yeni imkanlarına açık olmalarını öneririm.Bunca yıl boş yere ilaç kullanıp bekledim.Ameliyat sonrası az ve iyi çiğneyerek yemek önemli.Dr.Levent Eminoğlu ve Kadıköy Şifa hastanesi personeline çok çok teşekkürler.
Necmiye Melikoğlu - 55, İstanbul