Reflü Belirtileri

Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.

Tipik Belirtiler
1) Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
2) Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
3) Geğirme, şişkinlik
4) Ağıza gıda artıkları gelmesi
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu

Atipik Belirtiler
1) Ses kısıklığı
2) Gıcık öksürüğü
3) Ağız kokusu
4) Çarpıntı, kalbe bası hissi
5) Nefes darlığı, nefes yetmezliği duygusu
6) Astım
7) Diş çürüğü
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit)
9) Hıçkırık
10) Süreğen sinüzit

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi sık sık karın ağrısı karın şişliği mide yanması ,öksürük şikayetlerim oluyordu.Karınn ağrısı ile karnım çok şişiyordu ve bu beni çok rahatsız ediyordu.Bu şikayetlere Levent beye muayene oldum.Safra kesemde sorun çıkmadı.Endoskopi ve diğer testlerde mide fıtığına bağlı yüksek asit kaçışı saptandı ve ameliyat önerildi.Hemen ameliyat oldum .İyiki de olmuşum.Ne mide yanmam ne şişliğim kaldı.Ameliyat sonrası 2. aydayım ve eskiye oranla tamamen iyileştim diyebilirim.Tüm Kadıköy Şifa personeline,benimle yakından ilgilenen hemşirelere ve özelliklede doktorum Levent beye çok ama çok teşekkür ederim.
Canan Mete - 43, İstanbul