Reflü Belirtileri

Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.

Tipik Belirtiler
1) Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
2) Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
3) Geğirme, şişkinlik
4) Ağıza gıda artıkları gelmesi
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu

Atipik Belirtiler
1) Ses kısıklığı
2) Gıcık öksürüğü
3) Ağız kokusu
4) Çarpıntı, kalbe bası hissi
5) Nefes darlığı, nefes yetmezliği duygusu
6) Astım
7) Diş çürüğü
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit)
9) Hıçkırık
10) Süreğen sinüzit

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Yaklaşık 2-3 aydır özellikle akşamları mide şişkinliği ve göğsüme doğru baskı hissediyordum.Zaman zaman hançer kemiğinin bitiminden sol omzuma doğru bıçak gibi ağrılar geçmekteydi.Bazen nefes almamı engeller hale geliyordu.Levent bey endoskopi ve sonrasında asit ölçümü uyguladı.Çıkan sonuca göre ameliyata karar verildi.Çok rahat geçen ameliyat sonrasında 2 hafta hep yumuşak şeyler yedim iyi çiğnedim.Zaman zaman gaz oldu ama sonra geçti.Şimdi çok iyiyim.Ağrı, baskı, yanma hiçbiri kalmadı.Tüm ekibe ve sayın doktor Levent Eminoğlu na çok teşekkür ederim.
Ahmet Ürüşan - 50, İstanbul