Reflü Şikayetleri Nelerdir?

Hastalarımızın en sık dile getirdiği şikayet mide yanmasıdır. Bunun yanı sıra göğüste yanma ve ekşime, ağıza gelen acı bir tat, ağız kokusu, özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik, geğirme ve boğulma hissi, göğüste takılma ve sıkışma hissiyle birlikte kalbe baskı ve çarpıntı hissedilebilmektedir.


Derin nefes almada güçlük çekilebilmektedir. İleri aşamalarda ise kronik farenjit, kronik sinüzit, alerjik astım ve diş çürüklerine gidilen bir süreç yaşanabilmektedir.


Reflü şikayetleri başka hangi hastalıkları çağrıştırır?

Hazımsızlıkla ilgili olan şikayetler
* Şişkinlik, geğirme, midede yanma ve hazımsızlık hissi,
* Safra kesesi taşı,
* Ülseri,
* Gastriti olan insanlarda görülebilir.


Kulak, burun, boğaz hastalıkları ile ilgili olan şikayetler
* Kronik farenjit
* Kronik sinüzit
* Ses kısıklığı
* Kronik tahriş öksürüğü

Göğüs hastalıkları ile ilgili olan şikayetler
* Alerjik astım
* Kronik öksürük

Kalp hastalıkları ile ilgili olan şikayetler
* Çarpıntı
* Kalpte sıkıntı hissi

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi yaklaşık 8 yıl yanma şikayetim vardı.Başlangıçta haftada bir ilaç alıyordum.Başka bir özel hastanede endoskopi yapıldı.Reflü ve mide kapağı sorunu olduğu ama bunun bir tedavisi olmadığı ilaç kullanmam gerektiği söylendi.Ve ben 5 yıl hep ilaç kullandım ama son yıllarda yakınmalar ilaca rağmen devam etmeye başladı.Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Levent beyi buldum.Ameliyat olalı 7 hafta oldu.Şikayetlerimin % 99 u ortadan kalktı.Doktorumun dikkatli ol iyi çiğne dediği olay gideek azaldı şimdi rahatım.Bunun dışında çok konforluyum istediğimi yiyorum yanmam hiç kalmadı.Doktoruma ve ekibine çok teşekkür ederim.
Bekir Aydın - 35, İstanbul