Türkiye'de ilk Barrx uygulaması

Endoskopik olarak yapılan Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) tedavileri içinde uluslararası tıp yazınında en çok kabul gören yöntem olan BARRX uygulaması Türkiyede ilk kez Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından uygulandı.

Radyofrekans yöntemi ile endoskopik uygulanan yöntemin başarısı serilerde yüzde 90'ın üzerinde veriliyor. Barrett ösofagus gelişmiş süreğen ( kronik )  reflü hastalarında reflü cerrahisi ile kalıcı tedavi uygulandıktan sonra ya da ameliyat ile eş zamanlı olarak uygulanması öneriliyor.

İşlem, bilinçli rahatlama ile anestezi gerekmeksizin yaklaşık 15 dakikalık bir sürede endoskopik olarak uygulanıyor ve hasta 30 dakika dinlendikten sonra evine dönebiliyor.

Radyofrekans ile yüzeyel 1-1.5 milimetrelik hastalıklı doku temizlendikten sonra, öncesinde ya da eş zamanlı olarak yapılan cerrahi ile reflü zaten bitirilmiş olduğundan alttan gelen taze doku sağlıklı olarak geliyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Bundan 2.5 ay önce mide şikayetlerim için başvurmuştum.Midemde göğsümde yanma vardı.Öksürdükten,hapşurduktan sonra midem bulanıyordu.Yemek sonrası midemde taş var hissi oluyordu.Sabahları kalktığımda boğazımda yanma hissediyordum.Acı yağlı yediğimde strese girdiğimde bunlar daha da artıyordu.Levent beyin tetkikleri sonunda mide kapağımda sorun saptandı.Doktorumun detaylı açıklamaları ile ameliyat gerektiğini anladım ve hemen karar verip kısa sürede ameliyatımı oldum.Güzel bir ameliyattan sonra kısa sürede normal hayatıma döndüm.3. gün işteydim.Yakınmalarım nerdeyse tamamen yok oldu.Yaşam kalitemin artığını hissediyorum.Herşey için Levent beye ,değerli ekibine teşekkür ederim.
Dilara Demirsoy - 32, Tekirdağ