Türkiye'de ilk Barrx uygulaması

Endoskopik olarak yapılan Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) tedavileri içinde uluslararası tıp yazınında en çok kabul gören yöntem olan BARRX uygulaması Türkiyede ilk kez Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından uygulandı.

Radyofrekans yöntemi ile endoskopik uygulanan yöntemin başarısı serilerde yüzde 90'ın üzerinde veriliyor. Barrett ösofagus gelişmiş süreğen ( kronik )  reflü hastalarında reflü cerrahisi ile kalıcı tedavi uygulandıktan sonra ya da ameliyat ile eş zamanlı olarak uygulanması öneriliyor.

İşlem, bilinçli rahatlama ile anestezi gerekmeksizin yaklaşık 15 dakikalık bir sürede endoskopik olarak uygulanıyor ve hasta 30 dakika dinlendikten sonra evine dönebiliyor.

Radyofrekans ile yüzeyel 1-1.5 milimetrelik hastalıklı doku temizlendikten sonra, öncesinde ya da eş zamanlı olarak yapılan cerrahi ile reflü zaten bitirilmiş olduğundan alttan gelen taze doku sağlıklı olarak geliyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat önce yanma ve şişkinlik yutarken takılma sorunlarım vardı.Uzun süre ilaçlarla diyetle çabaladım ama hep tekrar etti.Dr.Levent beyle ameliyat kararı vereli ve ameliyat olalı 6 ay oldu.Yemek yerken sonrası nasıl olacak diye düşünmemek harika.Teşekkür ederim.
Pelin Batmaz - 34, İstanbul