Türkiye'de ilk Barrx uygulaması

Endoskopik olarak yapılan Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) tedavileri içinde uluslararası tıp yazınında en çok kabul gören yöntem olan BARRX uygulaması Türkiyede ilk kez Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından uygulandı.

Radyofrekans yöntemi ile endoskopik uygulanan yöntemin başarısı serilerde yüzde 90'ın üzerinde veriliyor. Barrett ösofagus gelişmiş süreğen ( kronik )  reflü hastalarında reflü cerrahisi ile kalıcı tedavi uygulandıktan sonra ya da ameliyat ile eş zamanlı olarak uygulanması öneriliyor.

İşlem, bilinçli rahatlama ile anestezi gerekmeksizin yaklaşık 15 dakikalık bir sürede endoskopik olarak uygulanıyor ve hasta 30 dakika dinlendikten sonra evine dönebiliyor.

Radyofrekans ile yüzeyel 1-1.5 milimetrelik hastalıklı doku temizlendikten sonra, öncesinde ya da eş zamanlı olarak yapılan cerrahi ile reflü zaten bitirilmiş olduğundan alttan gelen taze doku sağlıklı olarak geliyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Aralık 2013 de olduğum reflü ameliyatımdan sonra yakınmalarımın % 90 ı yok oldu.Beslenme düzenine dikkat ediyorum yavaş yiyorum .Yemek borumdaki yanma tamamen geçti.Ekşi sıvı gelmesi hiç olmuyor.Midemde guruldamalar dışında çok rahatım.Eskiden günde 1 kez tuvalete giderken artık 2 defa gidiyorum.Kilo verdim. Reflü ameliyatlarından sonra yakınmaların devam ettiğini söyledikleri için yıllarca kaçınmıştım.Bu kanıya kesinlikle katılmıyorum.Kendi bireysel deneyimimden çok memnunum.
Mehmet Ali Şimşek - 72, Londra