Türkiye'de ilk Barrx uygulaması

Endoskopik olarak yapılan Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) tedavileri içinde uluslararası tıp yazınında en çok kabul gören yöntem olan BARRX uygulaması Türkiyede ilk kez Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından uygulandı.

Radyofrekans yöntemi ile endoskopik uygulanan yöntemin başarısı serilerde yüzde 90'ın üzerinde veriliyor. Barrett ösofagus gelişmiş süreğen ( kronik )  reflü hastalarında reflü cerrahisi ile kalıcı tedavi uygulandıktan sonra ya da ameliyat ile eş zamanlı olarak uygulanması öneriliyor.

İşlem, bilinçli rahatlama ile anestezi gerekmeksizin yaklaşık 15 dakikalık bir sürede endoskopik olarak uygulanıyor ve hasta 30 dakika dinlendikten sonra evine dönebiliyor.

Radyofrekans ile yüzeyel 1-1.5 milimetrelik hastalıklı doku temizlendikten sonra, öncesinde ya da eş zamanlı olarak yapılan cerrahi ile reflü zaten bitirilmiş olduğundan alttan gelen taze doku sağlıklı olarak geliyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

31 Ekim de ameliyat olmadan önce midemde yanma ve reflü şikayetim vardı.3 aydır geçmeyen bir öksürük ,ses kısklığı ve yutkunma güçlüğü başlamıştı.Hazımsızlık ve kabızlık çekiyordum.Bütün bunların çok yemekten kaynaklandığını sanıyordum ve sürekli Rennie ve Famodin kullanır olmuştum. Ameliyattan sonra yanma ağrı ve reflü şikayetlerim tamamı ile bitti.Ne yersem yiyeyim midem ne yanıyor ,ne ekşiyor.Reflü o günden bu yana hiç olmadı..Sanki yeni midem oldu . Sanki bu şikayetleri hiç yaşamamış gibiyim.Kabızlık sorunumda bitti.çok düzenli tuvalete çıkıyorum.Çiğnemeyi ve küçük loklamalarla yemeyi öğrendim ve bu alışkanlığın çok yararlı olduğunu görüyorum. Dr.Levent beye ve ekibine sonsuz teşekkürler.
Havva Derya Genç - 49, İstanbul