Türkiye'de ilk Plicator uygulaması

Endoskopik yolla ameliyatsız mide kapağı onarımı Türkiye'de ilk kez Op. Dr. Levent Eminoğlu taraından, Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde uygulandı. Bilinçli rahatlama altında genel anesteziye gerek kalmaksızın yapılan işlem sonrasında 2 saat dinlenen 2 hasta da sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Plicator adı verilen özel geliştirilmiş endoskopik cihazla ağızdan girilerek mide kapak mekanizması, cerrahi dikiş maddesi kullanılarak ve 1 ya da 2 dikiş konularak uygun vakalarda onarılabiliyor. Mide kapağındaki açıklık (fıtık büyüklüğü) 2 cm'yi aşmayan, ileri boyutta yemek borusu hasarı olmayan, Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) oluşmamış, 18 yaşından büyük ve gebe olmayan hastalarda uygulanabiliyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi kusma ,şişkinlik,ağrı ve yanma şikayetlerim vardı.Özellikle biraz yağlı ve fazla yesem kusuyordum.Ameliyatımdan sonra yanma ve kusma tamamen ortadan kalktı.Şişkinliğim çok azaldı.Yediğime dikkat edince olmuyor.Beklediğimden rahat ve kısa bir iyileşme yaşadım.Doktoruma ve ekibine teşekkürler.
Senay Ergül - 32, İstanbul