Türkiye'de ilk Plicator uygulaması

Endoskopik yolla ameliyatsız mide kapağı onarımı Türkiye'de ilk kez Op. Dr. Levent Eminoğlu taraından, Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde uygulandı. Bilinçli rahatlama altında genel anesteziye gerek kalmaksızın yapılan işlem sonrasında 2 saat dinlenen 2 hasta da sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Plicator adı verilen özel geliştirilmiş endoskopik cihazla ağızdan girilerek mide kapak mekanizması, cerrahi dikiş maddesi kullanılarak ve 1 ya da 2 dikiş konularak uygun vakalarda onarılabiliyor. Mide kapağındaki açıklık (fıtık büyüklüğü) 2 cm'yi aşmayan, ileri boyutta yemek borusu hasarı olmayan, Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) oluşmamış, 18 yaşından büyük ve gebe olmayan hastalarda uygulanabiliyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesinde göğüs kafesinde hem yanma hem ağrı hissim oluyordu.Uzun süre araştırıldı ama Levent beyin endoskopisine kadar bir neden bulunamadı.Mide fıtığı ve reflü tanısından sonra ameliyat oldum.İlk haftalarda hızlı yemekle takılma hissi sonra yok oldu.Artık hiç yanma ve ağrı hissetmiyorum
Ayşegül Tepe - 47, İstanbul