Türkiye'de ilk Plicator uygulaması

Endoskopik yolla ameliyatsız mide kapağı onarımı Türkiye'de ilk kez Op. Dr. Levent Eminoğlu taraından, Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi'nde uygulandı. Bilinçli rahatlama altında genel anesteziye gerek kalmaksızın yapılan işlem sonrasında 2 saat dinlenen 2 hasta da sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Plicator adı verilen özel geliştirilmiş endoskopik cihazla ağızdan girilerek mide kapak mekanizması, cerrahi dikiş maddesi kullanılarak ve 1 ya da 2 dikiş konularak uygun vakalarda onarılabiliyor. Mide kapağındaki açıklık (fıtık büyüklüğü) 2 cm'yi aşmayan, ileri boyutta yemek borusu hasarı olmayan, Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) oluşmamış, 18 yaşından büyük ve gebe olmayan hastalarda uygulanabiliyor.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi sürekli ilaç kullanmakta idim.İlaç kullanmama rağmen son zamanlarda birçok yiyecek dokunuyor ve ekşime yanma yapıyordu.Sonunda dayanamayıp ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyatımı birkaç yıldır internetten takip ettiğim ve bu ameliyatın Türkiyedeki öncülerinden Levent beye olmaya karar verdimAmeliyatım çok başarılı geçti.Hiçbir sorun yaşamadım.Ameliyattan sonra tüm şikayetlerim yok oldu. Keşke daha önce ameliyat olup yaşam kalitemi daha önce yükseltseydim diyorum.
Halim Arslan - 54, Kocaeli