Reflü Tanısı

Reflü tanısında kullanılan çok sayıda yöntem vardır. Gastroskopi, pHmetri ve manometri hazırlık aşamasında uygulananlardan bazılarıdır.
 • Gastroskopi Yöntemi

  Ösofagogastroduodenoskopi olarak da adlandırılan bu yöntem, fiberoptik bir endoskopla yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının ilk bölümünün incelenmesidir. Yaklaşık 5 dakika sürer ve bilinçli rahatlatma denilen bir yöntemle uygulanır.
 • pHmetri Yöntemi

  Bu yöntemde, burundan yemek borusu içine yaklaşık 1 mm genişliğinde ince bir kateter yerleştirilir ve 24 saat boyunca hasta günlük yaşantısına devam eder. Kateterdeki iki algılayıcı yoluyla sürekli kayıt yapılır.
 • Manometri Yöntemi

  Manometri işleminde, yemek borusu içine yerleştirilen bir kateter aracılığıyla yemek borusunun peristaltik hareket denilen ileri doğru itme (dalga) hareketinin gücü ve düzeniyle ilintili ölçüm yapılır.
 • Baryumlu Grafi Yöntemi

  Gastroskopinin yaygın olmadığı dönemlerde çok kullanılan bu yöntem, dolaylı (indirekt) bir inceleme olduğundan günümüzde çok daha az kullanılmaktadır.
 • Empedans pHmetri Yöntemi

  Konvansiyonel pHmetri ölçümü yalnızca asit (pH < 4) reflüsünü saptayabilirken; empedans pHmetriyle alkali içerikli reflü oluşup oluşmadığı ve geri kaçan (reflü oluşturan) içeriğin gaz, sıvı ya da bileşim olup olmadığı ayırt edilebilir.
 • Empedans Manometri Yöntemi

  Bu yöntem yemek borusu boşluğu içine belli aralıklarla yerleştirilmiş olan empedans elektrodları ve basınç algılayıcılarının arasındaki elektrik iletisi ve basınç değişimlerinin ölçülmesi temeline dayanır.
 • Antroduodenal Manometri Yöntemi

  Mide ve onikiparmak bağırsağının hareket ve kasılma özelliklerinin belirlenmesi için kullanılan görece yeni bir araştırma yöntemidir. Mide ve bağırsağın açlık sırası ve gıda alımı sonrasında kasılma güç ve sıklığını ölçer.
 • Mide Boşalım Sintigrafisi Yöntemi

  Mide Boşalım Sintigrafisi yöntemi reflü oluşumunda mide içi basınç yüksekliğinin, ani mide boşalım güçlüğüne etkisini değerlendirmekte kullanılan bir yöntemdir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi ağzımda acı bir tat olurdu,yemeklerden sonra rahatsızlık hissederdim.Yemeklerime çok dikkat etmem gerekiyordu.Çünkü meyve bile yesem kötü etkilenebiliyordum.Şişkinlik yanma olabiliyordu.Ameliyattan sonraki 3-4 hafta yemek yeme şeklimin ne kadar yanlış olduğunu farkettim.Meğer yemekleri çiğnemeden ve hızlı hızlı yiyormuşum.Şimdi istediğim herşeyi yiyebiliyorum hemde iyi çiğneyerek yavaş yediğim için daha sağlıklı yemek yiyorum.Ağzımdaki acı tat yok oldu.Ameliyat olduğum için çok memnunum.Levent beye ve ekibine çok teşekkür ederim.
Merve Güler Gül - 34, İstanbul