Gastroskopi Yöntemi

Ösofagogastroduodenoskopi olarak da adlandırılan bu yöntem, ucunda bir ışık kaynağı ve kamera olan ince fiberoptik bir endoskopla yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının ilk bölümünün incelenmesi anlamına gelmektedir. İşlem sonunda yemek borusundaki yangı evresi (tahriş), mide kapağı düzeneğinin yapısı, işlevi, mide fıtığının olup olmadığı, varsa kaç santim olduğu, midede gastrit, ülser gibi başka sorunlar olup olmadığı, mide çıkışındaki düzeneğin (pilor) yapısı ve onikiparmak bağırsağında yangı ya da ülser olup olmadığı sorularına yanıt bulunmaktadır. Gereğinde yemek borusundaki yangı bölgesinden parça örneklemesi (biopsi) yapılarak endoskopik olarak saptanan yangı düzeyi patolojik olarak belgelenmektedir. Midede Helicobakter Pylori mikrobu varlığına bakılmaktadır. Eğer incelenen mide-bağırsak sisteminin herhangi bir bölümünde patolojik bir bulgu olursa parça alınıp incelenmektedir.

İşlem için hazırlık hastanın midesinin boş olmasıdır..Eğer işlem sabah yapılacak ise kahvaltı yapılmadan katı yada sıvı gıda alınmadan gelinmesi istenir.Midenin boşalım süresi yaklaşık 5 saattir.

Gastroskopi işleminin süresi yaklaşık 5 dakikadır ve bilinçli rahatlatma denilen bir yöntemle uygulanır. Bu anestezi ( narkoz ) değildir ve hastanın solunumu durdurulmaz.Ancak uygulanan ilaç nedeni ile hasta işlem sırasında hiç bir şey algılamaz ve hatırlamaz. Sonrasında rahatlatma amaçlı yapılan ilacı geri çeviren bir ilaç uygulanır ve hasta 30 dakika dinlendirilir.

Gastroskopi, reflü araştırmasında her hastada mutlaka önerdiğimiz bir tanı  yöntemidir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyattan önce midemden boğazıma yayılan yanma ekşime ve mide ağrısı çok rahatsız ediyordu.Gıcık öksürüğüm artmıştı.İlaç sürekli kullanmaktan yan etkiler başladı.Levent beyin ameliyaıt sonrası tüm sorunlarımdan hatta gıcık öksürüğünden kurtuldum.Elleri dert görmesin
Nilgün Okçu - 33, İstanbul