Manometri Yöntemi

Manometri işleminde, yemek borusu içine yerleştirilen bir kateter aracılığıyla yemek borusunun peristaltik hareket denilen ileri doğru itme (dalga) hareketinin gücü ve düzeniyle ilintili ölçüm yapılır.Yaklaşık 10 dakika süren basit bir testtir.Kuru yutkunma ve su içerek yutkunma yapılır. Mide kapak mekanizmasının kasılma ve dinlenme sırasındaki basınçları ölçülür. Reflü oluşumunun en önemli nedenlerden biri olan kendiliğinden mide kapağı gevşemesinin bulunup bulunmadığı araştırılır ve yemek borusunun kendine ait hareket bozukluklarının olup olmadığı ortaya konur.

Yemek borusunun manometrik incelenmesi son derece değerli bilgiler sağlamaktatır. Bu bilgiler ışığında ilaç sağıltımı tasarlanan hastalarda yemek borusu hareketini destekleyici ilaçlara gerek olup olmadığı saptanabilmektedir. Cerrahi onarımın öngörüldüğü durumlarda da bu bilgiler ışığında hastaya özel onarım tasarlanabilmektedir.Manometrik ölçümler ile yapılması gereken onarımın tekniği belirlenir ve doğru şekilde uygulanırsa  cerrahi tedavi sonrası yutma güçlüğü oluşmaz.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

2013 de sürekli hale gelen kramp tarzında mide ağrıları göğüste ağrı neden ile tetkikler yapılmıştı.Sonuçta mide fıtığı ve reflü tanısı ile laparoskopik ameliyat oldum.1 haftalık bir diyetten sonra yavaş yavaş normal diyetime döndüm.Karın ağrıları ve göğüsteki sıkışma sona erdi.Ameliyat sonrası kontrolde sorunun çözüldüğünü gördük.Tüm süreç için Şifa hastanesi çalışanlarına ve Dr.Levent beye çok teşekkür ederim.
Tolga Angıner - 37, İstanbul