Manometri Yöntemi

Manometri işleminde, yemek borusu içine yerleştirilen bir kateter aracılığıyla yemek borusunun peristaltik hareket denilen ileri doğru itme (dalga) hareketinin gücü ve düzeniyle ilintili ölçüm yapılır.Yaklaşık 10 dakika süren basit bir testtir.Kuru yutkunma ve su içerek yutkunma yapılır. Mide kapak mekanizmasının kasılma ve dinlenme sırasındaki basınçları ölçülür. Reflü oluşumunun en önemli nedenlerden biri olan kendiliğinden mide kapağı gevşemesinin bulunup bulunmadığı araştırılır ve yemek borusunun kendine ait hareket bozukluklarının olup olmadığı ortaya konur.

Yemek borusunun manometrik incelenmesi son derece değerli bilgiler sağlamaktatır. Bu bilgiler ışığında ilaç sağıltımı tasarlanan hastalarda yemek borusu hareketini destekleyici ilaçlara gerek olup olmadığı saptanabilmektedir. Cerrahi onarımın öngörüldüğü durumlarda da bu bilgiler ışığında hastaya özel onarım tasarlanabilmektedir.Manometrik ölçümler ile yapılması gereken onarımın tekniği belirlenir ve doğru şekilde uygulanırsa  cerrahi tedavi sonrası yutma güçlüğü oluşmaz.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Yaklaşık 1 sene öncesinden beri mide şikayetlerim ve rahatsızlığım vardı.Genel olarak yemek yedikten sonra yemeğin geri gelmesi ,mide yanması ve bundan dolayı ses tellerimde hasar ve nodül oluşmuştu. Derdime çare ararken internette Levent beyi bulduk.Hocamız bizimle çok ilgilendi,araştırma yapıldı ve operasyona karar verdik.Reflü ameliyatımı olduktan sonra ilk 15 gün biraz sıkıntılı geçti.Bunları Levent hocamla paylaştım.Tavsiyelerine harfiyen uydum.1 ay sonra çok daha iyi oldum.2. ayda eski rahatsızlıklarımın hiçbiri kalmadı.14 kilo verdim.Çok rahat hissediyorum.Bu vesile ile bana şifa veren Levent Hocam ve ekibine teşekkür ederim.
Ayşegül Barış - 47, Kocaeli