pHmetri Yöntemi

Bu yöntemde, burundan yemek borusu içine yaklaşık 1 mm genişliğinde ince bir kateter yerleştirilir ve 24 saat boyunca hasta günlük yaşantısına devam eder. Kateterdeki iki algılayıcı yoluyla sürekli kayıt yapılır. Biri mide kapak mekanizmasının 5, diğeri ise yaklaşık 10 cm üstünde bulunan bu iki algılayıcı yoluyla ölçüm süresince mideden yemek borusu içerisine kaç kez asit kaçışı olduğu, bu asit kaçışlarının ne kadar süreyle pH değerini 4'ün altına indirdiği gibi birçok ölçüm yapılır ve belgelenir.

Ölçüm sırasında belgelenen 6 değişken bir araya getirilerek bu yöntemi geliştiren cerrahın adıyla anılan DeMeester değerleri verilir. Böylece kişinin hastalık derecesinde reflüsü olup olmadığı en nesnel (objektif) biçimde belgelenir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Uzun yıllardır yanmalarım, yemeklerden sonra geri gelmeler ve geğirmem vardı.Her doktora gittiğimde değişik bir mide koruyucu verildi ama hiçbiri tedavi olmadı.Dr.Levent beyi buldum ve testler sonucunda ameliyata karar verdik.3 ay oldu ve artık değişik bir hayatım var.Yanma ve geri gelmeden korkmadan istediğimi yiyorum.Geceleri rahat uyuyorum.Ellerinize sağlık ,doktoruma çok teşekkür ederim.
Ahmet Mümtaz Ustaoğlu - 63, İstanbul