pHmetri Yöntemi

Bu yöntemde, burundan yemek borusu içine yaklaşık 1 mm genişliğinde ince bir kateter yerleştirilir ve 24 saat boyunca hasta günlük yaşantısına devam eder. Kateterdeki iki algılayıcı yoluyla sürekli kayıt yapılır. Biri mide kapak mekanizmasının 5, diğeri ise yaklaşık 10 cm üstünde bulunan bu iki algılayıcı yoluyla ölçüm süresince mideden yemek borusu içerisine kaç kez asit kaçışı olduğu, bu asit kaçışlarının ne kadar süreyle pH değerini 4'ün altına indirdiği gibi birçok ölçüm yapılır ve belgelenir.

Ölçüm sırasında belgelenen 6 değişken bir araya getirilerek bu yöntemi geliştiren cerrahın adıyla anılan DeMeester değerleri verilir. Böylece kişinin hastalık derecesinde reflüsü olup olmadığı en nesnel (objektif) biçimde belgelenir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi yediklerim çok sık bebi rahatsız ediyor ve yanmaya yol açıyordu.Mide asiti reflüsü ses tellerimde polip yaptı.Aynı zamanda bu asit farenjitimi de tetiklediğinden boğazda yanma ve ses kısıklığı ile yutma güçlüğü yapıyordu.Uyurken 2 yastıkla yatmama rağmen asit kaçışı devam etti,tükrüğüm çok koyu oluyordu.Ağız kokusu oluyordu. Ameliyattan sonra hiçbir gıda dokunmuyor.Dilimin normale dönmesi 1 ay sürdü.Çok büyük lokmalara dikkat etmem gerekiyor başka türlü hiç sorun kalmadı.Teşekkürler.
Altan Altunbüken - 34, İstanbul