Cerrahi Tedavi

Reflü, özellikle de mide fıtığıyla birlikte olduğu zaman insanın yaşam kalitesini çok etkiler. Cerrahi tedavi, gastroösofageal reflü hastalığının mekanik kökenini ortadan kaldıran tek tedavi yöntemidir. Gerçek anlamda kalıcı tedavi sadece cerrahi yöntemle sağlanabilmektedir. 10 yıllık dönemde yapılan prospektif randomize kontrollü çalışmalar, deneyimli cerrahların büyük serilerinde ,cerrahi tedavilerin yüzde 90 ın üzerinde  başarılı olduğunu göstermektedir. Cerrahi tedaviyi tercih eden hastaların yüzde 93'ünde hiçbir şikayet belirtilmemiş ve ilaç kullanımına gerek olmamıştır. Cerrahi tedavide başarı oranı cerrahi ekibin bu konudaki deneyim ve uzmanlığıyla doğrudan ilintilidir.

* İlaç tedavisinin başarılı olmadığı ileri düzey yemek borusu hasarı olan kişilerde
* Uzun dönem ya da yaşam boyu ilaç kullanmak istemeyen genç hastalarda
* İlaç tedavisinin başarılı olduğu ancak ilaç bırakılınca şikayetleri yeniden başlayan hastalarda
* Tedavilere rağmen, kronik öksürük, ses kısıklığı, astım ve kronik boğaz ağrısı şikayetleri geçmeyen hastalarda
* Yemek borusunda reflü hasarına bağlı hücresel değişim (Barrett Ösofagus) oluştu ise

* 4 cm nin üzerinde büyük fıtığı olan hastalarda
* Yaşam tarzı değişikliklerinin yaratacağı endişeler, ilaç tedavisinin süresi ve maliyeti göz önüne alınarak cerrahi tedavi düşünülmelidir.

HASTA DEĞERLENDİRMELERİ

Ameliyat öncesi yaklaşık 8 yıl yanma şikayetim vardı.Başlangıçta haftada bir ilaç alıyordum.Başka bir özel hastanede endoskopi yapıldı.Reflü ve mide kapağı sorunu olduğu ama bunun bir tedavisi olmadığı ilaç kullanmam gerektiği söylendi.Ve ben 5 yıl hep ilaç kullandım ama son yıllarda yakınmalar ilaca rağmen devam etmeye başladı.Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Levent beyi buldum.Ameliyat olalı 7 hafta oldu.Şikayetlerimin % 99 u ortadan kalktı.Doktorumun dikkatli ol iyi çiğne dediği olay gideek azaldı şimdi rahatım.Bunun dışında çok konforluyum istediğimi yiyorum yanmam hiç kalmadı.Doktoruma ve ekibine çok teşekkür ederim.
Bekir Aydın - 35, İstanbul